Florbal je sport, který se čím dál tím víc dostává do popředí zájmu. Je to zatím poměrně méně sledovaný sport i když Česká republika patří mezi flobalové velmoci a pravidelně se řadí na přední místa na velkých akcích. Určitě si zaslouží větší medializaci a doufám že tento článek tomu aspoň nepatrnou měrou pomůže...


Historie florbalu sahá na přelom 60. a 70.let do Švédska ( v současné době po kopané nejrozšířenější sport s členskou základnou přes 120 000 registrovaných hráčů), odkud se rozšířil i do dalších zemí. Dnes Mezinárodní florbalová federace - IFF sdružuje 29 států z celého světa. Dynamický vývoj tohoto mladého sportu zasáhl na počátku 90.let také Českou republiku. Díky výměnné stáži mezi studenty pražské VŠE a finské university KY Helsinky bylo sehráno v roce 1984 první přátelské utkání a jako dar obdrželi naši studenti historickou sadu originálních hokejek, s nimiž poté téměř dva roky pravidelně trénovali (Michal Bauer, Petr Chaloupka).

Začalo to ve Finsku
Do České republiky se florbal dostal třemi různými cestami. Vůbec první setkání s florbalem v České republice se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu studentů VŠE v Praze se studenty helsinské univerzity KY v roce 1984. Na svém zájezdu do Čech Finové přivezli sadu florbalových hokejek a malá tělocvična na VŠE byla svědkem prvního historického zápasu mezi Finy a Čechy. Finští studenti v Čechách hokejky zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky díky tomu asi rok hrávali florbal až do té doby, než se jim některé hole podařilo zničit.

Švédská inspirace Střešovic
Díky tomu, že u nás nebylo možné nové florbalové hokejky zakoupit, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se florbal opět objevil na scéně. Tentokrát díky cestovní kanceláři Excalibur a bratrům Vaculíkovým, kteří přivezli florbalové vybavení ze Švédska. Florbal se tenkrát začal hrát díky této cestě  ve Střešovicích. V té době také oprášila hokejky skupinka kolem Michala Bauera a bývalí studenti VŠE opět začali hrát florbal.

Florbal pronikl i do Jaroměře a Ostravy
Třetí cesta florbalu do Čech je spojena s východočeskou Jaroměří, kam přivezli unihockey švýcarští Mettmenstetten Unicorns, kteří byli ve východních Čechách na předsezónním soustředění v roce 1992. Rozšíření florbalu za řeku Moravu pak zajistil Marcel Pudich, který spolupracoval ve firmě VDG s prvními průkopníky florbalu v Čechách a přivezl z Prahy florbalové vybavení do Ostravy. Díky jeho iniciativě byly zanedlouho uspořádány na severu Moravy první florbalové turnaje.

 

Po neoficiálních kontaktech se zahraničními kluby a „době nadšení" byla založena v roce 1992 Česká florbalová unie, která sjednotila domácí zájemce o florbal, vypracovala a zorganizovala systém ligových soutěží. Ty byly oficiálně zahájeny v roce 1994.

 

Od „pionýrských začátků" došlo k neuvěřitelnému nárůstu členské základny. V současnosti florbalová unie sdružuje přes 30.000 registrovaných hráčů a každý rok se tento stav zvyšuje. Díky jednoduchosti, rychlosti, technickým kouskům a především dostupnosti si sálový hokej s plastovými hokejkami a děravým míčkem získal obrovské zázemí také na všech stupních škol. Obliba florbalu jde tak daleko, že začíná vytlačovat tradiční míčové hry, což dokazuje i více než 1500 škol zapojených do školních florbalových turnajů.

Široká základna se zákonitě promítá také do kvality i výkonnosti české reprezentace, která dosahuje výborných výsledků na evropské i světové scéně. Potvrzením síly našeho florbalu je pak určitě 4.místo mužů z posledního světového šampionátu 2002 v Helsinkách, kde jsme se umístili hned za florbalovými velmocemi Švédskem, Finskem a Švýcarskem.

 

Mezinárodního uznání zaznamenala Česká florbalová unie i na poli diplomacie, když jí bylo svěřeno uspořádání Mistrovství světa mužů v roce 1998 (Praha, Brno) a 2008 (Praha, Ostrava), MS žen 2013 (Brno, Ostrava), MS juniorů 2003 (Praha), MS juniorek 2010 (Olomouc) a také Pohár mistrů evropských zemí 2003 (Praha, Liberec) a 2011 (Mladá Boleslav).